2019-11-23 | ENH x AVA: Brno Open w/ Ankersmit / THYME

V sobotu večer Expozice nové hudby / Exposition of New Music už po několikáté spojí síly s AVA kolektiv. V bývalé káznici na Cejlu se setkají projekty, skladatelé a performeři, kteří dlouhodobě utvářejí zvukové tvary Brna, s těmi, kteří přijedou utvářet zcela nové zážitky v interakci s prostorem káznice. Představí se mezinárodní pětice projektů, které pracují s vice-kanálovým zvukem, jedinečnou lokací a psycho-akustikou vycházející z interakce jednotlivých prvků performance.

🔊 Thomas Ankersmit: Perceptual Geography 🔊 (PAN, Shelter Press, Touch, NL)
thomasankersmit.net
https://soundcloud.com/weerzin
https://soundcloud.com/weerzin/perceptual-geography-excerpt-live-at-ctm-festival-2019

Nizozemský hudebník a zvukový umělec usazený v Berlíně představuje svůj aktuální koncertní sólový počin Perceptual Geography. Spolupracovník Philla Niblocka nebo Valeria Tricoliho, který vydává na značkách jako PAN, Shelter Press nebo Touch čerpá z psycho-akustických jevů při poslechu zvuku nebo prostorovosti hudebního zážitku.
Ve svém novém projektu navazuje na pionýrku ve zkoumání psycho-akustických zvukových jevů Maryane Amacher. Premiéru si odbyl na berlínském CTM Festivalu a na Sonic Acts v Amsterdamu.
Ankersmit za použití modulárního syntetizátoru Serge usiluje o trojrozměrnou choreografii zvukových jevů a výsledného zážitku, která zahrnuje tělo a vnímání posluchače, jeho polohu v prostoru a také rezonanci prostoru samotného s jeho akustickými a architektonickými vlastnostmi. Každé vystoupení je proto zcela unikátní. V brněnské káznici se můžeme těšit na skutečné prostorové zvukové lázně, díky silné ozvěně prostoru kaple.

Thomas Ankersmit’s tribute to Maryanne Amacher swims right through you. Dense thickets of sirens and penetrating waves of sub-bass activate the body of the listener, creating phantom tones seemingly from within my head and making my chest cavity feel like a speaker itself.

Magazín The Wire

🔊 THYME 🔊 (NONA Records, CZ)
https://nonarec.bandcamp.com/album/thyme

Pozor, křest desky!
Hudební projekt, který je založen na synergii dvou sourozenců a jejich nástrojů, jež vznikly v rozdílně době a rozdílném hudebním paradigmatu. Johana a Martin Kratochvílovi jsou inspirováni zkušeností s hrou v symfonickém orchestru či folklorním uskupení, stejně jako poslechem ambientu a elektro-akustických experimentů 20. století. Výsledkem této srážky je elektro-akustická kompozice, která se opírá o hru na cimbál a elektronické procesování jeho zvuku. Výsledek si zachovává sílu, fyzičnost a emocionálnost hry na tento tradiční moravský nástroj, stejně jako snivost abstraktních zvukových krajin. V těchto končinách velmi unikátní příspěvek do současné hudby. Už teď je jasné, že o THYME ještě hodně uslyšíme.
Sobotní koncert THYME bude využit k příležitosti křtu debutu na brněnském labelu NONA Records.

thumb[pic-8542.jpg]thumb[pic-8545.jpg]thumb[pic-8550.jpg]thumb[pic-8551.jpg]thumb[pic-8553.jpg]thumb[pic-8562.jpg]thumb[pic-8563.jpg]thumb[pic-8564.jpg]thumb[pic-8570.jpg]thumb[pic-8574.jpg]thumb[pic-8577.jpg]thumb[pic-8580.jpg]thumb[pic-8584.jpg]thumb[pic-8588.jpg]thumb[pic-8594.jpg]thumb[pic-8596.jpg]thumb[pic-8597.jpg]thumb[pic-8600.jpg]thumb[pic-8604.jpg]thumb[pic-8605.jpg]thumb[pic-8611.jpg]thumb[pic-8621.jpg]
Posted in one-big-eye | 23. 11. 2019, 19.00 by mizuki
Proudly Using: AAPL