2021-09-25 | HLUK #1
HLUK je série hudebních večerů zaměřených na experimentální elektroniku z produkce domácích nezávislých labelů. Pravidelnou součástí je diskuze s hosty, letos s fokusem na hudební média a hudební publicistiku v rámci grantové výzvy Umělecká a kulturní kritika financované z Fondů EHP/Norska.
LIVE-SETY:
QOW
Egyptský audiovizuální a interdisciplinární umělec Omar El Sadek (QOW) se zabývá elektronickou hudbou a 3D animací. Do Prahy ho přivedlo výtvarné umění a experimentální média. Omarovy vizuální práce byly součástí řady evropských festivalů jako Unsound nebo Lunchmeat, spolupracoval s hudebníky jako ZULI, MSYLMA či s Drew McDowallem. Je také autorem hudby ke krátkým filmům, včetně House Of The Flying Architect, který byl oceněn na Londýnském Bienále v roce 2018. Loni vydal své debutové album Dawafer na pražském labelu Genot Centre. Název alba znamená v arabštině “Nehty.” Nahrávka je ilustrací rovnováhy mezi objevováním a ochranou. Nehty hrají roli inspektorů, ostrých zbraní k obraně i okousaného prostředku ke kompenzaci nervozity. Vyčerpávající jako každá středa v Omarově Káhiře.
Dawafer (Genot): https://genot.bandcamp.com/album/dawafer
STRACHKVAS
V tvorbě původem ostravského producenta Strachkvase, nyní usazeného v Brně, je jádrem klubová hudba, kterou dekonstruuje na pouhé fragmenty. Spíše než žánrové prvky ho zajímá rytmika, jež se pro něj stává materiálem pro další kompozici na imaginárním bílém plátně otevřeném pro audiovizuální experiment. Své dřívější EP Break-in vydal na labelu Gin & Platonic. Pro distribuci tří nových tracků pod názvem Blind Worm Variations si zvolil zahraniční platformu World Canvas rozprostřenou v disciplinárně přesahovém online fluidu mezi Londýnem a Helsinkami.
Blind Worm Variations (World Canvas): https://soundcloud.com/worldca…/sets/strachkvas-blind-worm
BEST BEFORE END
Best Before End je sólový projekt Jonáše Svobody (Čau Česko, ex Pavel Ondračka). Koncertní podoba pokojíčkových pokusů se zvuky a domácího lámání beatů. Jeho potměšilý, naivní breakcore zastoupí brněnskou elektronickou scénu.
https://soundcloud.com/kamarad
DISKUZE:
Jak se vede hudebním médiím v Česku? Představuje podcasting novou éru hudební publicistiky? A kdo to vlastně čte a poslouchá?
Pozvání přijali Miloš HROCH (hudební publicista), Marek HADRBOLEC (Radio R, Kids and Heroes), Tomáš BLATNÝ a Šárka KADAVÁ (kulturní web Klacek).
Na úvod proběhne představení projektu, jehož součástí je hudební web AlterEcho v roce 2021, a sdílení zkušeností s Fondy EHP a Norska.
POŘADATELÉ A FINANČNÍ PODPORA:
Partnerský klub BAJKAZYL BRNO je prostorem pro kulturu, městskou cyklistiku a nevšední aktivity různorodých zaměření. Nabízí prostor sdružením, která se chovají eticky a environmentálně, ale především přináší do města kulturu, která není tradičním středním proudem.
Hudební platforma AlterEcho a navazující projekt, jehož součástí je série tří hudebně-diskuzních večerů HLUK, je v roce 2021 financována z 80 % celkového rozpočtu grantem Islandu, Lichtenštejnska a Norska (výše dotace 480 000 Kč).
Za další podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR a Nadaci Český hudební fond. Na uspořádání hudebně-diskusní série HLUK poskytla příspěvek také Nadace Život umělce, která umožnila vznik akce a realizaci první edice v prosinci 2019.